ekonsultacje1
  • REJESTRACJA - 32 411 0 777
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Medyk Sosnowiec

Aktualności medyczne

Kilka słów o RTG

Badanie rentgenowskie, znane również jako radiografia, jest procedurą diagnostyczną wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie do uzyskania obrazów wewnętrznych struktur ciała.

rtg blogPolega na skierowaniu wiązki promieni rentgenowskich poprzez ciało pacjenta, a następnie rejestrowaniu promieniowania po przejściu przez tkanki.

Podczas badania rentgenowskiego pacjent jest umieszczany w pozycji odpowiedniej dla danego obszaru ciała, który ma zostać zobrazowany. Na przykład, jeśli badanie dotyczy klatki piersiowej, pacjent może być proszony o stałe lub siedzenie przed aparatami rentgenowskimi.

Podczas przeprowadzania badania rentgenowskiego technik radiologiczny lub lekarz skierowuje wiązkę promieni rentgenowskich na obszar ciała, który ma zostać zbadany. Promieniowanie to przechodzi przez ciało i jest absorbowane w różnym stopniu przez tkanki o różnej gęstości, takie jak kości, mięśnie i narządy wewnętrzne.

Za pomocą specjalnego detektora rentgenowskiego lub płytki rentgenowskiej, rejestruje się promieniowanie przechodzące przez ciało pacjenta. Dane te są przetwarzane przez komputer i przekształcane w obraz rentgenowski, który ukazuje wewnętrzne struktury ciała. Obraz taki może obejmować kości, narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne itp.

Badanie rentgenowskie jest często stosowane do diagnozowania różnych schorzeń i urazów, takich jak złamania kości, choroby płuc, choroby układu pokarmowego, urazy głowy i wiele innych. Jest to również pomocne narzędzie w monitorowaniu postępu leczenia i ocenie skuteczności terapii.

Ważne jest, aby zauważyć, że podczas badania rentgenowskiego pacjent jest narażony na promieniowanie jonizujące. Dlatego techniki radiologiczne starają się minimalizować dawkę promieniowania, stosując odpowiednie zabezpieczenia i przestrzegając ścisłych norm bezpieczeństwa.

 

Jak często możemy robić RTG?

Częstotliwość wykonywania badań rentgenowskich (RTG) zależy od wielu czynników, w tym od konkretnego medycznego przypadku pacjenta i potrzeb diagnostycznych. W ogólności, nie ma ustalonej jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ częstotliwość badań RTG zależy od indywidualnych okoliczności.

Decyzja o częstotliwości przeprowadzania badań RTG zależy od lekarza i jest oparta na ocenie korzyści dla pacjenta w porównaniu do ryzyka narażenia na promieniowanie. Lekarz bierze pod uwagę kilka czynników, takich jak rodzaj schorzenia, stopień zaawansowania choroby, potrzebę monitorowania postępu terapii, objawy pacjenta itp.

W przypadku niektórych schorzeń, takich jak złamania kości, badania RTG mogą być przeprowadzane w celu monitorowania procesu gojenia i oceny skuteczności leczenia. W takich przypadkach może być konieczne kilka powtórnych badań RTG przez określony okres czasu.

Ważne jest jednak, aby zachować ostrożność i unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie rentgenowskie. Promieniowanie jonizujące może mieć skumulowane negatywne skutki zdrowotne, dlatego zawsze należy dążyć do minimalizacji dawki promieniowania i przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Ostateczna decyzja dotycząca częstotliwości badań RTG jest zawsze podejmowana przez lekarza, który ocenia indywidualne potrzeby pacjenta i kieruje się zasadą ostrożności, minimalizacji promieniowania i celowości wykonania badania.