ekonsultacje1
 • REJESTRACJA - 32 411 0 777
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Medyk Sosnowiec

Aktualności medyczne

Co z tymi badaniami?

Badania są pierwszym podstawowym narzędziem w rękach medycyny pracy - to ich wyniki dają lekarzowi obraz tego, co dzieje się w organiźmie osoby badanej. 

Ogólnie rzecz biorąc, dzięki coraz wyższej dostępności badań laboratoryjnych w medycynie pracy lekarze mogą coraz lepiej diagnozować i leczyć.

badania blog

W ramach medycyny pracy typowe badania laboratoryjne, które mogą być przeprowadzane, obejmują:

 • Badania krwi
  W tym badania ogólne, takie jak morfologia krwi, poziom hemoglobiny, hematokrytu, leukocytów itp. Mogą być również przeprowadzane badania biochemiczne, takie jak poziomy glukozy, lipidów, funkcji wątroby i nerek itp.
 • Badania moczu
  Badania te obejmują ocenę ogólnej analizy moczu, takiej jak badanie pH, obecność białka, glukozy, krwi, a także badania dotyczące funkcji nerek, takie jak ocena stężenia kreatyniny, mocznika itp.
 • Badania toksykologiczne
  W zależności od rodzaju pracy i potencjalnych zagrożeń związanych z substancjami chemicznymi, mogą być przeprowadzane badania toksykologiczne w celu oceny obecności lub stężenia substancji toksycznych w organizmie pracownika.
 • Badania markerów biologicznych
  Badania markerów biologicznych mogą być stosowane do monitorowania narażenia na substancje szkodliwe w miejscu pracy, takie jak metale ciężkie, pestycydy, związki organiczne, a także do oceny skutków narażenia na organizm.
 • Badania serologiczne
  W przypadku narażenia na infekcje przenoszone drogą krwi, takie jak wirusowe zapalenie wątroby (np. HBV, HCV) lub choroby przenoszone przez kleszcze (np. borelioza), mogą być przeprowadzane badania serologiczne w celu wykrycia przeciwciał lub antygenów.

W celu przeprowadzenia badań laboratoryjnych w medycynie pracy, zazwyczaj konieczne jest skierowanie od lekarza medycyny pracy lub innego lekarza. Pracownicy zazwyczaj są kierowani do odpowiednich laboratoriów, które są wyposażone w niezbędne urządzenia i personel do przeprowadzenia tych badań.

Warto pamiętać, że dokładne dostępność i zakres badań laboratoryjnych mogą się różnić w zależności od przepisów i standardów obowiązujących w danym kraju.