ekonsultacje1
  • REJESTRACJA - 32 411 0 777
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Medyk Sosnowiec

Aktualności medyczne

Nie bójmy się USG

Badanie ultrasonograficzne, znane również jako USG (ultrasonografia), to procedura diagnostyczna wykorzystująca fale dźwiękowe do tworzenia obrazów wewnętrznych struktur ciała.

usg blogBadanie USG jest często stosowane w medycynie, zwłaszcza do wizualizacji narządów wewnętrznych, tkanek miękkich, układu naczyniowego i płodów.

Podczas badania USG technik radiologiczny (lub inny wyszkolony pracownik medyczny) używa specjalnego urządzenia zwanego przetwornikiem, który wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości w kierunku badanego obszaru ciała. Fale dźwiękowe odbijają się od wewnętrznych struktur ciała i wracają do przetwornika, który rejestruje echo tych fal.

Komputer przetwarza odbite fale dźwiękowe i tworzy obraz w czasie rzeczywistym na monitorze. Obraz ten ukazuje struktury anatomiczne, takie jak narządy, tkanki, naczynia krwionośne, guzy lub zmiany patologiczne. Lekarz może analizować te obrazy i dokonywać oceny diagnostycznej na podstawie uzyskanych informacji.

Badanie USG jest często bezpieczne i nieinwazyjne. Nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, dlatego jest szczególnie przydatne w przypadku kobiet w ciąży i dzieci. Może być przeprowadzane wielokrotnie bez szkodliwych skutków dla pacjenta.

Zastosowania badania USG są szerokie i obejmują wiele obszarów medycyny, takich jak badania płodu, ocena narządów brzusznych (takich jak wątroba, nerki, pęcherz moczowy), badanie tarczycy, ocena narządów miednicy, ocena układu naczyniowego, ocena mięśni i ścięgien itp.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę, że badanie USG ma swoje ograniczenia i może nie być w stanie dostarczyć pełnego obrazu w niektórych przypadkach.

W takich sytuacjach inne metody diagnostyczne, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (TK), mogą być stosowane w celu uzyskania dodatkowych informacji. 

Medyk Sosnowiec zaprasza do poradni USG na szybkie i bezpieczne badanie ultrasonograficzne.